Menu

   główna

   ziny

   nowe ziny

   linki

   podziękowania

   historia AZK

   staty serwa

Krótka historia Archiwum Zinów Komputerowych

by erd w sierpniu 2006 r.

 

     W grudniu 2005 r. Darth Glob@s, uczestnik Forum CCOnline, poszukiwał zina Memories Service. Akurat miałem wszystkie numery, oprócz jednego, więc 19 grudnia 2005 r. udostępniłem je w Internecie. Była to jedna skromna strona na serwerze Webparku Wirtualnej Polski pod adresem: http://eziny.buntownik.pl/. Wkrótce potem Darth Glob@s poszukiwał spakowanych numerów zina Amiga Minus (w Internecie dostępne były tylko wersje rozpakowane). Miałem te numery w wersji spakowanej więc udostępniłem je na tej samej stronie.
     Wtedy Darth Glob@s podsunął pomysł założenia serwisu z zinami. Pomysł uznałem za dobry, ale nie zamierzałem zająć się jego realizacją, ponieważ moje konto www było za małe (30 MB) i nie miałem odpowiedniej wiedzy i doświadczenia do prowadzenia serwisu, a stronę założyłem eksperymentalnie na krótki okres czasu. Ponieważ jednak na moim koncie www zostało jeszcze trochę miejsca zacząłem dorzucać tam kolejne ziny.
     Witrynie nadałem nazwę: Archiwalne ziny komputerowe, później zmienioną na: Polskie archiwalne ziny komputerowe. Witryna rozrastała się, zajmując wkrótce dwa kolejne 30-megowe konta na Webparku, a potem jeszcze stumegowe konto na serwerze webd.pl i przez krótki okres czasu była rozmieszczona na czterech kontach www.
     Na początku lutego 2006 r. umieściłem wszystkie posiadane ziny na nowym 800-megowym koncie pod obecnym adresem: http://eziny.erd2.webd.pl/. To erd2 wzięło się stąd, że przedtem założyłem na webd.pl dwa stumegowe konta erd i erd1. Ziny ważyły wtedy 273 MB. Pod koniec lutego Darth Glob@s podrzucił szablony nowego layouta i po przygotowaniu stron 5 marca 2006 r. wymieniłem layouta na nowy zmieniając jednocześnie nazwę serwisu na Archiwum Zinów Komputerowych. Serwis składał się wówczas z 3 podstawowych stron: główna, ziny i linki oraz kilkudziesięciu stron z poszczególnymi zinami.
     Potem doszły strony: nowe ziny, podziękowania i staty serwa, a w kwietniu, czerwcu i lipcu 2006 r. Archiwum powiększyło się o 133 MB nowych zinów archiwalnych. Ziny dołączone do Archiwum wymienione są w dziale: nowe ziny. 28 lipca 2006 r. pokolorowałem strony (przedtem tło było białe), a 11 sierpnia 2006 r. dodałem niniejszą stronę z historią.